Bestsellery
Najlepiej sprzedające się produkty w naszym sklepie.
SELENIA K P.E. PURE ENERGY 5W40 1L C3
SELENIA K P.E. PURE ENERGY 5W40 1L C3

53,90 zł

szt.
SHELL HELIX ULTRA ECT C3 5W30 1L
SHELL HELIX ULTRA ECT C3 5W30 1L

45,00 zł

szt.
LUCAS OIL ASSEMBLY LUBE SMAR MONTAŻOWY 237ML
LUCAS OIL ASSEMBLY LUBE SMAR MONTAŻOWY 237ML

55,00 zł

szt.
QUALITIUM POWER V 5W-30 5L OLEJ SYNTETYCZNY
QUALITIUM POWER V 5W-30 5L OLEJ SYNTETYCZNY

99,00 zł

szt.
GM GENIUE 5W30 DEXOS2 5l
GM GENIUE 5W30 DEXOS2 5l

140,00 zł

szt.
HART PROFESJONALNY PREPARAT DO MYCIA SILNIKA 1L
HART PROFESJONALNY PREPARAT DO MYCIA SILNIKA 1L

15,00 zł

szt.
PENRITE HPR 5 5W40 7L
PENRITE HPR 5 5W40 7L

299,00 zł

szt.
KUNAGONE ODSTRASZACZ NA KUNY DO SAMOCHODU DOMU
KUNAGONE ODSTRASZACZ NA KUNY DO SAMOCHODU DOMU

17,00 zł

szt.
Wymiana Oleju w Samochodzie: Częstotliwość, Warunki i Bezpieczeństwo
Wymiana Oleju w Samochodzie: Częstotliwość, Warunki i Bezpieczeństwo

Przeprowadziłem rozmowę, z zaprzyjaźnionym mechanikiem samochodowym Mateuszem Oliwą na temat wymiany oleju w samochodzie i mam nadzieję, że Mateusz będzie pomocny, (jak zawsze) w rozwianiu wątpliwości, jakie czasami powstają w tej kwestii.

Cześć, Mateusz. Dziękuję za poświęcenie mi czasu na rozmowę. Chciałbym porozmawiać na temat wymiany oleju w samochodzie. Czy możesz powiedzieć, jak często należy to robić i dlaczego?

Mateusz Oliwa: Cześć, bardzo proszę. Wymiana oleju w samochodzie to bardzo ważny element dbania o silnik. Olej pełni rolę smarującą, chłodzącą i oczyszczającą. Jeśli olej jest zbyt stary lub zbyt mało, może to prowadzić do uszkodzenia silnika, a nawet do jego zatarcia. Dlatego należy wymieniać olej regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta lub nawet częściej, jeśli warunki eksploatacji są trudne.

@oilmaster: A co to znaczy, że warunki eksploatacji są trudne?

Mateusz Oliwa: To znaczy, że samochód jest narażony na duże obciążenia, takie jak szybka jazda po autostradzie, jazda w korkach, ciągnięcie przyczepy, czy też częste hamowania i przyspieszania. W takich warunkach olej szybciej się zużywa, traci swoje właściwości i zanieczyszcza się. Dlatego w takich przypadkach należy skrócić interwał wymiany oleju, aby zapewnić optymalne smarowanie silnika.

@oilmaster: A jak często należy to robić?

Mateusz Oliwa: To zależy od typu oleju, rodzaju silnika i sposobu użytkowania samochodu. Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Jednak można przyjąć, że olej syntetyczny, który jest lepszej jakości i ma lepsze właściwości, można wymieniać rzadziej niż olej mineralny. Podobnie silnik diesla, który pracuje z mniejszymi obrotami i ma lepsze osiągi, może jeździć dłużej na tym samym oleju niż silnik benzynowy. Natomiast jeśli samochód jest używany głównie w mieście, gdzie występują częste zatrzymania i ruszania, to należy wymieniać olej częściej niż w przypadku jazdy poza miastem. Ogólnie można przyjąć, że olej należy wymieniać co 10-15 tys. km, a nie co 20-30 tys. km, jak zalecają niektórzy producenci.

@oilmaster: A co się stanie, jeśli nie będziemy wymieniać oleju tak często?

Mateusz Oliwa: Wtedy ryzykujemy uszkodzenie silnika, a to może być bardzo kosztowne. Olej, który jest zbyt stary lub zbyt mało, nie będzie odpowiednio smarował, chłodził i oczyszczał silnika. W efekcie może dojść do nadmiernego zużycia podzespołów, takich jak tłoki, pierścienie, panewki, czy wał korbowy. Może też dojść do zatarcia silnika, czyli zablokowania się ruchomych części. W takim przypadku trzeba będzie wymienić cały silnik lub dokonać drogiego remontu.

@oilmaster: A jak sprawdzić, czy olej jest do wymiany?

Mateusz Oliwa: Najprostszym sposobem jest sprawdzenie poziomu i koloru oleju za pomocą bagnetu. Jeśli olej jest zbyt niski, to znaczy, że jest zbyt mało i trzeba go dolać lub wymienić. Jeśli olej jest zbyt ciemny, to znaczy, że jest zbyt stary i zanieczyszczony i trzeba go wymienić. Jednak nie zawsze można ocenić stan oleju tylko po wyglądzie. Dlatego warto skorzystać z systemów monitorowania jakości oleju, które są wbudowane w niektóre nowoczesne samochody. Te systemy analizują sposób pracy silnika i informują kierowcę o konieczności wymiany oleju na ekranie komputera pokładowego. Jeśli takie ostrzeżenie się pojawi, to należy jak najszybciej udać się do warsztatu.

@oilmaster: A czy można wymieniać olej samemu, czy trzeba jechać do warsztatu?

Mateusz Oliwa: Wymiana oleju nie jest skomplikowanym zabiegiem, ale wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Trzeba wiedzieć, jakie olej jest odpowiedni dla naszego samochodu, jak go spuścić, jak wymienić filtr oleju i jak go napełnić. Trzeba też mieć odpowiednie narzędzia i miejsce do pracy. Ponadto trzeba pamiętać o ekologii i bezpieczeństwie. Zużyty olej jest niebezpieczny dla środowiska i zdrowia, dlatego nie można go wylewać do kanalizacji czy ziemi. Trzeba go oddać do specjalnego punktu zbiórki. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, jak wymienić olej, lepiej zlecić to profesjonalistom w warsztacie. To nie jest droga usługa, a zapewni nam spokój ducha i ochroni nasz samochód.

@oilmaster: Dziękuję bardzo za rozmowę i cenne porady.

Mateusz Oliwa: Bardzo proszę, miło mi było pomóc.

w górę
Sklep jest w trybie przeglądania
Zobacz pełną wersję serwisu
Sklep internetowy Shoper.pl